Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
400 postów 1838 komentarzy

Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością

Pluszak - Obserwator wybranych fragmentów Życia przedstawia... Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością. Kontakt: pluszak@nowyekran.net; lub UKF i VHF znak wywoławczy: SQ9NOR, QRG: 145.250MHz, 434.575MHz, 145.7125MHz (SR9B), 439.375MHz (SR9SK)

Słowacja, pożar zamku Krasna Horka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ogromny pożar zniszczył zniszczył zamek Krasna Horka, jedną z najcenniejszych pamiątek kulturowych Słowacji zamek położony w odległości 8 kilometrów od Rożniawy, na południu kraju.

Straty są niewyobrażalne. W gotyckim zamku, odbudowywanym nakładem całego narodu przez kilkanaście lat, znajdowała się wspaniała ekspozycja mebli i kolekcja broni.

Ostatnia grupa turystów zaczęła zwiedzanie zamku około 12.30, później zaczęły wyć syreny alarmowe, wszyscy turyści opuścili zamek. Od pożaru zajął się najpierw dach górnej części gotyckiego zamku. Drewniane belki zapadły się do wnętrza, niszcząc zabytkowe, autentyczne średniowieczne komnaty. Wszystkie dachy orazwnętrze gotyckiego zamku górnego uległy spaleniu. Inne wewnętrzne części obszaru zamkowego zadymione, na chwilę obecną nie jest możliwe precyzyjne określenie określenie strat. Część zabytków została zadymiona ale nie są one uszkodzone przez ogień,powiedział burmistrz Krásnohorského Podhradia Peter Bollo. Nie jest wiadome czy ocalał obraz Czarnej Madonny, Krasnogórskiej Panny Marii, który jest celem krajowych i zagranicznych pielgrzymek. Na miejsce pożaru przybyli szef MSW Daniel Lipszyc oraz minister kultury Daniel Krajczer.

W akcji gaszenia pożaru wzięło udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, kilka śmigłowców i jednostka wojsk chemicznych. Stanislav Peti, szef akcji ratunkowej powiedział, że prawdopodobną przyczyną tragedii było wypalanie trawy w pobliżu zamku przez grupę romskich chłopców. Ogień przerzucił się na dachy zabudowań. W akcji gaszenia pożaru pomagała miejscowa ludność. Strażacy na miejscu akcji będą obecni przez całą noc, trwa dogaszanie. Jeden ze strażakow został ranny.

Gotycki zamek Krásna Hôrka jest narodowym zabytkiem kultury (od 1961 r.) jest także siedzibą Muzeum Betliar. Należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych grodów słowackich.


 

źródło: //roznava.korzar.sme.sk/

KOMENTARZE

 • @Ciri 21:12:38
  „Hrad sa chytil od trávy a začal horieť. Bolo to veľmi rýchle. Zrazu bol všade dym a všetci sme odtiaľ bežali.“
 • @Autor
  Dramat!

  Swoją drogą, to należy uważać, ażeby Gazhanka nie zaczęła, obsiewać trawą obiektów związanych z polską kulturą i tradycją.
  Może ona bowiem, któregoś razu nakazać swoim zuchom od gaszenia zniczy, wypalać trawę wokół Zamku Królewskiego np. i proszę tego nie odbierać jako żartu.

  Tragedia na Hrasnej Gorkie, też może nasuwać pewne, złe skojarzenia.

  Pozdrawiam.
 • Sugestie
  Hmmmm....

  Uznajmy więc, że to właśnie jest stare "miasto" z przepowiedni Jackowskiego, które legnie w gruzach....


  Kraków uratowany.... :)
 • @Ciri 21:12:38
  Jak nie wiesz nie pisz: wczoraj przejechałem przez część południowej Polski, wszędzie wypalają trawy. Mijałem jeden pożar, który zaczął się od wypalonej trawy. Naprawdę takim komentarzem zamieniasz NowyEkran w Onet.
 • @grzech 21:00:28
  Ty też z Onetu maniery przejąłeś? Jakie dobra ukradli? Wymień i wtedy snuj takie insynuacje. Co się z wami porobiło jak lemingi rzucacie głupawe komentarze z insynuacjami i to w najmniej odpowiednim momencie. To infantylne. Spłonął piękny zamek, wielkie dobro i pamiątka w tym i polskiej historii bo losy tych zamków pośrednio łączą się z naszymi, a ty taki niemądry komentarz wklejasz. Nie lepiej robić za króla na onecie?
 • @All
  Według ustaleń policji winę za sobotni pożar bezcennego zabytku ponosi dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat. Potajemnie palili na zamku papierosy. Od nich zajęła się trawa, a potem drewniane elementy zabytkowych zabudowań.
 • @Pluszak 14:45:25
  A według nieoficjalnych?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej