Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
400 postów 1838 komentarzy

Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością

Pluszak - Obserwator wybranych fragmentów Życia przedstawia... Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością. Kontakt: pluszak@nowyekran.net; lub UKF i VHF znak wywoławczy: SQ9NOR, QRG: 145.250MHz, 434.575MHz, 145.7125MHz (SR9B), 439.375MHz (SR9SK)

G.K. Chesterton a sprawa Polska – Międzynarodowa Konferencja i Zlot Fanów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Profesorowie Uniwersytetów Stanforda, Rice’a i Seton Hall, wraz z naukowcami z Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego, a także w Bonn i w Akwizgranie, zapraszają na konferencję Chesterton a sprawa Polska, której towarzyszy Zlot Fanów Pisarza.

O ukochanym przez wielu czytelników Wielkim Mistrzu Paradoksu – już 26 października w Krakowie i 29 października w Warszawie.

Kraków
26 październik 2012, Rynek Główny 35 rozpoczęcie konferencji o godz. 14.00, zakończenie o godz. 19.00

Program Konferencji

14:00 Otwarcie Konferencji
Arkadiusz Stelmach, Instytut im. Piotra Skargi
Gloria Garafulich-Grabois, The Chesterton Institute for Faith & Culture

14:15 Chesterton & Poland o. Ian Boyd

15:30 Chesterton a bioetyka katolicka współcześnie Sławomir Zatwardnicki

16:15 Przerwa

16:45 PANEL Recta ratio źródłem naturalnego ładu. Aktualność gospodarczych wskazań Chestertona dla Polski i świata
Magdalena Ziętek i Paweł Kaliniecki Chesterton & Poland Dermot Quinn

17:45 Dyskusja

18:30 Podsumowanie Konferencji


Warszawa

29 październik 2012, ul. Dobra 56/66, Gmach nowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, s. 316 rozpoczęcie konferencji o godz. 10.00, zakończenie konferencji o godz. 15.00


Program Konferencji

10:00 Otwarcie Konferencji Gloria Garafulich-Grabois, The Chesterton Institute for Faith & Culture

10:15 Między rozumem i obłędem. Chesterton i nowoczesna kultura intelektualna Aleksander Stępkowski

11:30 Chesterton & Poland Dermot Quinn

12:15 Przerwa

12:45 PANEL

Polska. Podróże Chestertona po Chestertonlandzie
Jan Majchrowski


Chesterton – pisząc o Dickensie – stwierdził, ze ów nigdy nie wyjeżdzał z Anglii, bo jego podróże to podróże po “Dickenslandzie”. Chesterton goszcząc w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce odkrywał kraj i ludzi tak bliskich mu ideowo i charakterologicznie, ze mógł czuć się w nim rzeczywiście u siebie. Także i wielu Polaków odkrywając Chestertona i jego zdumiewające pisarstwo, mogło lepiej zrozumieć samych siebie, własny narodowy charakter, zakotwiczony w pewnym starodawnym – rycerskim chciałoby się rzec – sposobie rozumienia świata. To odkrywanie Chestertona trwa w Polsce nadal, ale czy dziś Chesterton goszcząc w Trzeciej Rzeczypospolitej czułby się jak w Chestertonlandzie?


Paradoks jako klucz do chestertonizmu
Piotr Kaznowski


Narodowa Demokracja a Chesterton w kontekście sprawy polskiej
Marzena Zawodzińska


Analiza artykułów i wspomnień na temat Gilberta K. Chestertona zamieszczanych w międzywojennej prasie endeckiej oraz niektórych publikacjach książkowych ukazuje tego wybitnego pisarza jako wielkiego przyjaciela Polski i Polaków. Jego koncepcje wywarły ogromny wpływ na poglądy narodowców, z którymi odnajdywał wspólny język i z którymi się przyjaźnił, a wypowiedzi świadczyły o dogłębnym zrozumieniu kwestii polskiej. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej kontaktom Chestertona z Narodową Demokracją oraz temu, co z nich wynikło.
 


Odpowiedź Chestertona na modernizm
Maciej Reda


Referat przedstawia bezpośrednie i pośrednie odniesienia Chestertona do modernizmu. Podkreśla ich zbieżność z analizą modernizmu zawartą w encyklice św. Piusa X „Pascendi Dominici gregis”, a jednocześnie ich oryginalną perspektywę. Chestertonowska polemika z modernizmem zostaje ukazana jako oparta nie tylko na rozumie, ale na wyobraźni i humorze.

Chesterton & Poland
o. Ian Boyd13:45 Dyskusja

14:30 Podsumowanie Konferencji


G.K. Chesterton dał się poznać jako wielki przyjaciel Polski, wielokrotnie nazywając jej rozbiór zbrodnią. “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła”. Uważał, że wielkość polskiego narodu tkwiła w odmowie przyjęcia tak postawionego wyboru.

Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Zamiast ćwiczeń z historii, celem jest zaproponowanie Polsce przyszłych kierunków działań. Prelegenci z Polski i Stanów Zjednoczonych będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w nadchodzącym wieku. Nacisk położony będzie na prelegentów z Polski, co jest zgodne zarówno z filozofią Chestertona, jak i z filozofią Jego Instytutu.

W Krakowie konferencji towarzyszyć będzie także Zlot Fanów Pisarza. Na wieczór z Chestertonem przewidziano m.in. quizy i konkursy z nagrodami, prezentacje, degustacje oraz upominki. Szczegółów ostatniej tajemniczej atrakcji, jaką jest przygoda na zamówienie, organizatorzy nie chcą zdradzać, odsyłając zainteresowanych do powieści G.K. Chestertona pt. “Klub niezwykłych zawodów”.

Szczegóły można znaleźć pod adresem: www.gk-chesterton.pl

KOMENTARZE

 • Ten nasz las staje się pustynią.
  Chesterton dał się poznać jako wielki przyjaciel Polski, wielokrotnie nazywając jej rozbiór zbrodnią. “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła” ............................................................................... „zaleceniem” Chestertona. „- Gdzie ukryć liść? - W lesie. - A jeśli nie ma lasu? - To zasadzić las, i ukryć w nim liść.”
 • Pluszak
  Jak ja żałuję, że to za daleko, żeby się wybrać;(
  Skoro tam będziesz, to daj, proszę, sprawozdanie. No i napisz, co to za "przygoda na zamówienie".
 • Gilbert Keith Chesterton
  Czytac, czytac....Za same podwaliny pod Dystrybucjonizm ma u mnie 5+.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej