Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
400 postów 1838 komentarzy

Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością

Pluszak - Obserwator wybranych fragmentów Życia przedstawia... Wielotematyczna mieszanka Iluzji z Rzeczywistością. Kontakt: pluszak@nowyekran.net; lub UKF i VHF znak wywoławczy: SQ9NOR, QRG: 145.250MHz, 434.575MHz, 145.7125MHz (SR9B), 439.375MHz (SR9SK)

Handlowcy kontra Warszawskie Przejścia Podziemne Sp. Z o.o.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Warszawskie Przejścia Podziemne Sp. z o.o. kontra handlowcy

W nawiązaniu do postu Photo Shotera, BEZPRAWIE Framed in Reality 22 sierpnia 2012 na administracyjną pocztę Nowego Ekranu został nadesłany mail którego fragment cytuję poniżej. 23 sierpnia 2012 zwróciłem się z zapytaniem mailowym do firmy Warszawskie Przejścia Podziemne Sp. Z o.o. z prośbą o ustosunkowanie się do treści listu który został nadesłany droga mailową. WPP Sp. Z o.o. odpowiedź na moje zapytanie przesłała 24 sierpnia 2012.

Marek N.*: „700 ludzi straci pracę. Drobni przedsiębiorcy, którzy od 20 lat utrzymywali się z handlu w pawilonach w przejściach podziemnych w okolicy Dworca Centralnego, trafią na bruk. Wszystko dlatego, że dotychczasowy zarządca terenu rozwiązał spółkę administrującą tym terenem i założył nową. Nowa firma ma identyczne zadania jak poprzednia. Ale zgodnie z prawem, nie musi ona przestrzegać umów zawiązanych przez poprzedniczkę. A obie firmy prowadzi ten sam człowiek!

Właścicielom lokali wyznaczono nowy, olbrzymi czynsz. Za metr kwadratowy muszą płacić 500-600 zł miesięcznie. To kilka razy więcej, niż koszt wynajmu biurowców w Śródmieściu Warszawy. Tymczasem spółka za metr kwadratowy płaci zaledwie 1,30 (jeden złoty trzydzieści groszy!) do kasy Urzędu Miasta. Ponadto spółka przy podpisywaniu nowych umów żąda kolosalnych zaliczek np. za lokal około 30m kw. 67000zł + trzykrotny czynsz miesięczny 51000zł czyli razem 118000zl.

Handlowcy oprotestowali te działania. Nowa-stara spółka - choć jeszcze nie ma prawa do ich lokali - najgłośniej protestującym już zablokowała dostęp do ich pawilonów. Dlatego z dnia na dzień ci ludzie nie mogą pracować. Nie zarabiają, każdego dnia mają większe straty!

Co najgorsze,  zarówno  policja  jak  i Zarząd Dróg Miejskich stoi po stronie nowej-starej spółki, a nie uczciwie pracujących kilkuset ludzi. We wtorek, 24 lipca o godz. 12.00 zdesperowani handlowcy urządzili protest pod ZDM oraz w przejściach podziemnychpod siedzibą WPP(nowej starej spółki) .
Nie chcą nic poza tym, aby policja i urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich zmusili nowego-starego zarządcę terenu do przestrzegania prawa. Jeśli tak się nie stanie, 700  ludzi  trafi na bezrobocie. Zarówno oni, jak i ich rodziny stracą źródło utrzymania.[...]

*Imię i nazwisko zmienioneWarszawskie Przejścia Podziemne Sp. Z o.o.

W odpowiedzi na Państwa prośbę o ustosunkowanie się do oskarżeń w stosunku do spółki WPP chciałbym przybliżyć Państwu sytuację:

W dniu 17 czerwca 2012 r. wygasła dwudziestoletnia umowa dzierżawy zawarta pomiędzy "WPP" spółka z o.o., a Wojewodą Warszawskim dotycząca dzierżawy przejść podziemnych, w tym pod Al. Jerozolimskimi na odcinku pomiędzy ul. Chałubińskiego i ul. E. Plater oraz pod ul. Waryńskiego. Równolegle wygasły także wszystkie umowy najmu na lokale usytuowane na terenie przejść podziemnych.

15 czerwca 2012 r. WPP Sp. z o.o. Sp. k. odebrała wydane przez ZDM trzy decyzje administracyjne Nr ZDM/ZGPD/I/1a/202/w/12, Nr ZDM/ZGPD/I/1a/203/w/12, Nr ZDM/ZGPD/I/1a/205/w/12 na mocy, których udzielono zezwolenia na zajęcie pod pawilony handlowe od dnia 18 czerwca 2012 r. do 18 czerwca 2015 r. /trzy lata/ pasa drogowego w/w przejściach podziemnych  z obowiązkiem wniesienia opłaty na rzecz m. st. Warszawy za 3 lata z góry. Zgodnie z art.130 §4 k.p.a. w/w decyzje są wykonalne, co oznacza, że spółka ma wszelkie prawa, jak i obowiązki wynikające z w/w decyzji.

Nowe warunki dzierżawy ze strony ZDM - opłata za zajęcie pasa drogowego w wys.  7.000000 mln PLN za trzy lata jest tylko jednym z elementów całości kosztów, choć bardzo dotkliwym ze względu na obowiązek wniesienia jej z góry za okres 3 lat.

Oprócz kosztów decyzji administracyjnych WPP Sp. z o.o. Sp. k. została równolegle zobowiązana do  ponoszenia następujących kosztów:

- utrzymywania czystości ciągów pieszych i klatek schodowych wraz z wywozem śmieci
- całodobowego oświetlenia powierzchni przejść podziemnych - 7500 m2 oraz jego bieżącej konserwacji
- konserwacji infrastruktury technicznej w 4 przejściach podziemnych, w zakresie;
- sieci wodociągowej  w ilości 510 mb przewodów -sieci kanalizacyjnej w ilości 1100 mb przewodów -wewnętrznej sieci  elektrycznej(60 km kabli) zasilającej urządzenia pobierające moc 900 kW, rozdzielni elektrycznych z bateriami kondensatorowymi oraz zasilenia 140 lokali handlowych –instalacji wentylacyjnej nawiewnej i wyciągowej wraz z zespołem wentylatorów (20 000 m3/h) -remontów bieżących całości terenu przejść podziemnych w tym 18 klatek schodowych -dozoru fizycznego ,konserwacji schodów ruchomych ,konserwacji wind towarowych oraz strefy dostaw.
-WPP Sp. z o.o. Sp. k. ponosi także rozległe koszty zarządzania i administracji całego obiektu o łącznej pow. 8377 m2, na które przykładowo składają się takie pozycje:
- całodobowa ochrona ( 30 osób)
-system alarmowy (każdy ze 140 sklepów ma swój własny alarm) -monitoring 24 kamer.

Z dniem 18 czerwca 2012 r. WPP Sp. z o.o. Sp.k. jako aktualny zarządzający przystąpiła do działań zmierzających do podpisywania nowych umów najmu lokali użytkowych znajdujących się na terenie przejść podziemnych objętych wydanymi decyzjami administracyjnymi.

Dotychczasowym najemcom zaproponowano nowe warunki najmu, które zasadniczo różniły się od tych dotychczasowych ze względu na zupełnie inną sytuację prawną wynikającą z decyzji, w tym przede wszystkim wielokrotny wzrost opłat oraz zakres warunków organizacyjnych. Część najemców zdecydowanie odrzuciła możliwość zawarcia umów najmu na nowych warunkach i nie wyraziła zgody na usankcjonowanie bezumownego korzystania z lokali na czas negocjacji, pomimo tego, że nadal je zajmuje bez tytułu prawnego. Osoby te żądają podpisania umów na  warunkach wynikających z umów, które  wygasłych 15 czerwca 2012 r.

W celu wymuszenia podpisania nowych umów na starych warunkach protestujący najemcy (ok. 23 osób) rozpoczęli bardzo agresywnie prowadzoną kampanię w mediach bezpodstawnie kwestionując prawo WPP Sp. z o.o. Sp.k. do zarządzania terenem i prezentując inne nieprawdziwe ,ale demagogiczne hasła.

Jednocześnie byli najemcy w dalszym ciągu zajmują lokale prowadząc w nich działalność handlową bez ponoszenia kosztów czynszu oraz opłat eksploatacyjnych i okupując poszczególne lokale poprzez wydłużenie ich godzin pracy do 24 na dobę i nocowanie w  nich. WPP Sp. z o.o. Sp.k. kontynuuje podpisywanie umów na lokale i posiada już podpisane umowy najmu większości powierzchni handlowych.

Na wiele bezprawnie zajmowanych lokali jest szereg chętnych nowych najemców, ale nie można z nimi zawrzeć umów ponieważ nie można przekazać im lokali.

Z poważaniem,
Wojciech Kłosiński

 

 


„…Bandycki kraj, bez żadnych praw…”


„...Do dziś nie wiadomo co tak naprawdę wydarzyło się w nocy z 4 na 5 października 2012 roku. Armia ochroniarzy zaatakowała przedsiębiorców i zabrała ich towar ze sklepów. Na jakiej podstawie? Nie można mówić o eksmisji bo nie było takiego postępowania przed sądem…”

Część II filmu Bezprawie.waw

Do Spółki Warszawskie Przejścia Podziemne 8 listopada 2012 przesyłam kolejne zapytanie prasowe.

 

Foto: Fotoblog Warszawa i wszystko jasne

KOMENTARZE

 • Co to za kuriozum?: Warszawskie przejścia podziemne Sp z o.o.
  Za niedługo powsatnie spółka Warszawskie chodniki, Warszawskie skwery itd, itd. Handlowcy powinni płacic tylko zwykły czynsz miastu a nie haracz jakiejś mafinej organizacji!
 • Jeśli WPP Sp. z o.o. Sp.k. ma tak duże koszty to dlaczego wybrali formę
  Sp. z o.o. Sp.k. która pozwala zredukować podatek dochodowy?
 • @Pluszak
  Oto Platforma i warszawka w całej krasie.
  Grabić, kraść i wymuszać. Jakie to pięknie sycylijskie.
  Nie bez kozery Bufetowa jest najbliższą współpracownicą Szefa.

  Pozdrawiam
 • Pluszak
  Pomiędzy peronami tramwajowymi N-S, od strony północnej Alei Jerozolimskich była całe lata mała, prywatna księgarnia. Teraz wprowadził się tam Matras (sieciówka).

  It tak z całą Warszawą: pozamykać małe rodzime biznesy poprzez dopierdzielanie wielokrotnych zwyżek czynszów, a potem wynajmować wielkim sieciówkom, za pośrednictwem lewych firm pośredniczących.

  Bufetlandia w całej krasie. Pretm, gdzie jesteś?
 • @Pluszak
  Brawo za ujawnianie nadużyć władz miejskich w związku z działalnością tej bandyckiej firmy! Czekamy na odpowiedzi na kolejne pytania.
 • ?
  No dobrze, wszystko jest pięknie i fajnie ale zawsze mnie krew zalewa
  gdyż mimo wszystko felietony tego typu są niepełne. W Polsce wciąż
  lekceważona jest moc reakcji publicznej (nie mylić z opinią publiczną).
  W kominiarkach wysyła się bandziorów wiec ktoś musiał tą robotę zlecić.
  Jeżeli spółka WPP jest legalnym podmiotem gospodarczym to bez żadnych prawnych komplikacji macie prawo podać nazwiska tych 4 właścicieli.
  To oni są odpowiedzialni za bezprawie i rozbój. Właśnie to tą informacje opinia publiczna powinna wiedzieć. Będzie znała nazwiska to będzie znała także ich mordy. Wtedy pieniążki z ich działalności nie będą takie słodkie.
 • @Jan Paweł 08:59:27
  Spółka taka jak Warszawskie przejścia podziemne sp. z o.o. powstaje po to aby ułatwić i potanić wszelkie działania związane z doprowadzeniem do lokalnych firemek handlowych, wody, prądu, kanalizacji, telefonów, a także sprzątania, ochrony i innych usług.
  Wyobraź sobie, że mieszkasz w bloku do którego każdy właściciel mieszkania, sam podciąga wodę i prąd, maluje swój kawałek fasady, użera się z innymi mieszkańcami, którzy nie chcą się ściepnać na sprzątanie klatki schodowej i odśnieżania dróg i miejsc parkingowych.
  Firma zarządzająca przejściami podziemnymi jest tak samo potrzebna jak administracja budynku wielomieszkaniowego.
 • @autor
  Wszystko ładnie bardzo dobrą robotę wykonaliście ALE - właśnie wywaliliście dziewczynę z pracy. Czy tak się robi? Oszukaliście ją że nie nagrywacie i powiedziała szczerze co sama o tym myśli.

  Teraz w zasadzie już ma "pozamiatane" a czemu ona jest winna?

  To jest właśnie to "ścierwiarstwo" za które nie lubię hien dziennikarskich :(((
 • @Bendix 13:28:11
  Jestem autorem zapytań mailowych które otrzymała Spółka z o.o. a nie autorem filmów, pytania w sprawie filmów proszę kierować bezpośrednio do autorów filmu.
 • bandytyzm
  Jak kapitalizm to kapitalizm

  w rzeczywistości

  Jak bandytyzm to bandytyzm
 • @Stara Baba 11:05:36
  Na legalu - można nazwiska przepisać z ogólnie dostępnego KRS
 • @
  Z materialu wynika, ze ZDM, Urzad Miejski jak i prokurwatura rowniez zlamala prawo celowa biernoscia. Dlaczego zaslonieto twarze bandytow na filmie i nie podaje sie zadnych nazwisk, tylko przedstawia sprawe w sposob Lzemediow? Instytucja, to tylko nazwa i miejsce, a nie podejmowane decyzje (w tym przypadku rowniez ich brak). Kto zacz? Z imienia, nazwiska i stanowiska? Jesli material filmowy to przemilcza, to traktuje go jako systemowe ujadanie, mimo ze swa wartoscia i tak przebija Lzemedia.
 • @Leszy 11:53:54
  kolego... jak to potanienie wyglada to widac gołym okiem. A słyszałeś może coś o wspólnotach mieszkaniowych? co ty myslisz że ci przedsiebiorcy są debilami i sami nie potrafia się zorganizowac, tylko ktos im to musi robic za... grubą kasę i okupacyjne warunki współpracy (jak widac)?!!!!
 • @Bendix 13:28:11
  masz rację! szkoda dziewczyny
 • @Jan Paweł 19:03:00
  Wspólnoty mieszkaniowe to to samo. I tak samo wywalają na bruk (jeżeli obowiązujące bandyckie prawo pozwala) ludzi nie płacących składek, jak w tym przypadku. Pisząc o bandyckim prawie mam na myśli prawo, które zabrania wywalać na bruk. Na szczęście w tym przypadku prawo działa lepiej i wywalenie jest możliwe. Nie pierwsza to tego typu afera (pamiętacie bazary handlowe koło Pałacu kultury?) i nie ostatnia.
  Ale umowy są umowami, a prawo własności należy szanować.
 • @Leszy 08:07:57
  Właśnie. Czy Sp. z o.o . Warszawskie Przejścia Podziemne ma umowę z ZDM umożliwiającą podnajmowanie powierzchni w przejściach koło Dworca Centralnego? Nie ma.

  I jeszcze jedno: przejścia są własnością Miasta Warszawy, a nie spółki.
 • Wolny rynek
  W całej tej sprawie interesujące jest tylko jedno: na jakich zasadach spółka WPP Sp. z o.o. Sp. k otrzymała możliwość administracji przejściami podziemnymi.

  Jeśli odbył się przetarg i spółka uczciwie go wygrała to nie ma tematu do dyskusji, ma całkowite prawo zażądać do swoich podnajemców tyle ile uzna za stosowne. Po okresie wypowiedzenia spółka ma prawo (a może i obowiązek) wyrzucić osoby które zajmują administrowaną przez nią przestrzeń. Dlaczego firma ma wynajmować coś taniej jeśli ktoś chce zapłacić więcej?

  Jak zdaniem "obrońców uciśnionych" powinno to wyglądać? Wygrywam przetarg i akceptuję czynsze które są skłonni płacić najemcy? Jak wytłumaczę swoim udziałowcom, że nie zarabiam dla nich tyle ile mogę. A może potrzebny jest urzędnik który określi jaki czynsz jest właściwy?
  Ilu z "obrońców uciśnionych" byłoby skłonnych wynająć taniej swoją własność wyłącznie w imię ... czegoś? Jeśli chcecie to dawajcie komuś jałmużnę ale nie zmuszajcie i nie żądajcie tego od innych.

  Zupełnie inaczej ta cała sprawa wygląda jeśli nie było uczciwego przetargu na administrowanie przejściami podziemnymi. Wtedy mamy do czynienia z najzwyklejszym złodziejstwem które powszechnie uprawiają dzisiejsze "elyty" polityczne.
 • @Leszy 08:07:57
  jakos nie słyszałem żeby jakaś wspolnota mieszkaniowa wywaliła kogos na bruk. Natomiast wspólnota przedsiebiorców (np pod tymi przejściami) z całą pewnoscią nie musi nikogo wywalac, bo może najpierw pomóc komuś kto ma akurat jakies kłopoty, komus kto po wyjściu z tych kłopotów pewnie będzie mógł pomagac innym. To o czym ty piszesz to jakaś dziwna i niezrzoumiała wolnoamerykanka. Poprostu siadło w magistracie paru kolesi i zaczęli myślec gdzie by tu jeszcze zrobic interes, wymyślili przejścia podziemne i tyle i wiadomo gdzie teraz idą konfitury za nic... Więc nie ściemniaj bo pewnie też zamiast wziąsc się do pracy to pewnie szukasz, gdzie by się podczepic do jakiejś takiej sitwy, więc chwalisz takie chore układy

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej